P

A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Z   

Polimērs

Polimērs – makromolekula, ko veido kovolenti saistīti monomēri, piemēram, olbaltumvielas veidotas no monomēriem, ko sauc par amninoskābēm.

Plejotropija

Plejotropija – stāvoklis, kad viens gēns ietekmē daudzas organisma pazīmes. Piemēram, sudrablapsām krāsu gēns ietekmē to dzīvotspēju.

Polimērija

Polimērija – daudzi gēni ietekmē vienu pazīmi, piemēram, cilvēka augumu, ādas krāsu.

Poliploīds

Poliploīds – organisms, kuram ir vairāk nekā 2 hromosomu komplekti.

Profāze

Profāze – mitozes vai mejozes fāze, kurā kondensējas hromosomas, izzūd kodoliņš un sāk dalīties kodola apvalka membrānas.


61. att. Profāze.

Polipeptīds

Polipeptīds ir proteīna molekula; polimērs, kas veidots no daudzām (virs 50) ar peptīdsaitēm savā starpā saistītām aminoskābēm.

Periderma

Periderma – augu sekundārie segaudi, kas auga sekundārās augšanas laikā nomaina primāros segaudus - epidermu. Sastāv no korķa (felēmas), korķa kambija (felogēna) un korķa mizas (felodermas).



62. att. Periderma.

Plazmatiskā membrāna

Plazmatiskā membrāna - dzīvas šūnas ārējā membrāna, kas norobežo šūnu no ārējās vides un nodrošina vielu selektīvu transportu. Augu šūnām plazmatiskā membrāna atrodas zem šūnapvalka.


63. att. Plazmatiskā membrāna.

Peroksisoma

Peroksisoma – ar membrānu norobežots šūnas organoīds, satur enzīmu katalāzi. Pārstrādā lipīdus vai ogļhidrātus. Sadala ūdeņraža peroksīdu par ūdeni un skābekli.



64. att. Peroksisoma.


65. att. Peroksisoma.

Pamataudi jeb parenhīma

Pamataudi jeb parenhīma – augu audi, ko veido galvenokārt parenhīmas šūnas un, kas aizpilda telpu starp segaudiem, vadaudiem un citiem specializētiem audiem.



66. att. Pamataudi jeb parenhīma.


67. att. Pamataudi jeb parenhīma.

Pavadītājšūnas

Pavadītājšūnas – augu šūnas, kas atrodas pa vienai vai divām blakus katram sietstobram. No tām organiskās vielas tiek „pārkrautas” uz sietstobriem. To nav kailsēkļiem, viendīgļlapjiem u. c., piemēram, kartupeļiem.



68. att. Pavadītājšūnas.

Prokarioti

Prokarioti ir pārsvarā vienšūnas organismi, kam nav kodola un DNS nukleoīdu vai plazmīdu veidā atrodas citoplazmā. Lielāka daļa prokariotu ir baktērijas, un šie divi nosacījumi parasti tiek aplūkoti kā sinonīmi.