Konkursā noskaidroti Latvijas labākie skolotāji- "Ekselences balvas" laureāti

Otrdien, 1. novembra vakarā, svinīgā ceremonijā “Ekselences balvas” un stipendijas 1400 eiro apmērā saņēmuši valstī profesionālākie skolotāji, kuru sniegumu divās atlases kārtās novērtēja kā skolēni, vecāki un kolēģi, tā arī izglītības eksperti un uzņēmēji. Par labāko bioloģijas skolotāju atzīta – Lāsma Krastiņa no Bauskas Valsts ģimnāzijas, par fizikas – Kārlis Daģis no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, ķīmijas – Sandra Ziemele no Līvānu 1. vidusskolas, matemātikas – Liene Purgaile no Rīgas Franču liceja, bet “Ekselences balvu” kā labākais vācu valodas skolotājs saņēma Kirils Soklakovs no J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas. 

“Ekselences balva” ir izglītības ekspertu un uzņēmēju kopīgi radīta iniciatīva, lai pateiktu paldies un izceltu tos skolotājus, kuru sniegums kalpo par mērauklu izcilam pedagoga darbam 21. gadsimtā.

“Lai gan eksaktajos priekšmetos ir daudz talantu, mēs redzam, ka studentu vidū trūkst tādu, kuri studē šos priekšmetus. Talanti ir, iespējas arī, bet tiek izvēlēti tādi priekšmeti, kas neatbilst ekonomikai un darba tirgum. Jūs, mīļie skolotāji, iedvesmojat jaunos cilvēkus atklāt pasauli caur šiem priekšmetiem, caur valodu, un tādā veidā jūs radāt pamatu mūsu nākotnes sabiedrībai. Mūsu skolēni gūst labus panākumus starptautiskās olimpiādēs un konkursos, taču šis ir viens no tiem nedaudzajiem pasākumiem, kad apbalvo skolotājus. Paldies tiem, kuri izvirzīja skolotājus šai balvai! Liels paldies skolotājiem par darbu, ko darāt!” pedagogus apbalvošanas ceremonijā sveic Valsts prezidents Egils Levits.  

Balvas pirmajai kārtai audzēkņi, vecāki, kolēģi un skolas vadība šogad kopā bija izvirzījuši 190 bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas un vācu valodas pedagogus. Kandidātus pieteicēji novērtējuši kā ekselentus sava aroda meistarus, ņemot vērā kā skolotāja darbu mācību stundās, tā skolēnu uzrādītos rezultātus un interesi mācīties. Fināla kārtā no pieteiktajiem 190 pedagogiem  piedalījās 22 spēcīgākie (4 līdz 5 katrā mācību priekšmetā), kuri 1. novembrī tikās Rīgas Teikas vidusskolā, lai atklātā konkursā savstarpēji sacenstos par ekselenta skolotāja titulu un naudas balvu.  

Fināla kārtas dalībnieki:

Sandra Ziemele  Līvānu 1.vidusskola
Ligita Anspoka Rīgas Stila un modes tehnikums
Aija Pētersone     Talsu 2. vidusskola
Inga Melngaile Jaunmārupes pamatskola
Karina Kalerija Kostrjukova Rīgas 34. vidusskola
Sandra Strauta Staiceles pamatskola
Baiba Šmite  Rīgas Sergeja Žoltoka pamatskola
Lāsma Krastiņa Bauskas Valsts ģimnāzija
Līva Pētersone Niedrīte Rīgas Valsts 1. ģimnāzija
Sandis Kalējs Jauno Līderu vidusskola
Kārlis Daģis Jelgavas Valsts ģimnāzija
Larisa Koroševska Daugavpils Zinātņu vidusskola
Sintija Rūze Andreja Upīša Skrīveru vidusskola
Liene Purgaile  Rīgas Franču licejs
Līga Zālīte Smiltenes vidusskola
Jevgeņija Gaiķena Rīgas Zolitūdes ģimnāzija
Indra Pauliņa Talsu 2. vidusskola
Ina Baumane   Rīgas Valsts vācu ģimnāzija
Ramona Vaļģe  Jelgavas Valsts ģimnāzija
Kirils Soklakovs  J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola
Gita Zommere  Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskola
Marina Smirnova Rēzeknes 2. vidusskola

 

Fināla kārtā skolotāji savu meistarību demonstrēja, vadot reālu mācību stundu Rīgas Teikas vidusskolas 7. – 10. klašu skolēniem, kā arī analizējot un piedāvājot risinājumus nestandarta mācību situācijai. Pedagogu uzdevums bija fokusēt nodarbības uz skolēna rezultātu, mūsdienīga mācību procesa prioritātēm un skolēnu iesaistīšanu. Piemēram, bioloģijas skolotāji vadīja mācību stundas fragmentu, kura rezultātā skolēniem bija jāprot skaidrot augu lomu oglekļa apritē. Matemātikas skolotāju uzdevums savukārt bija procesa gaitā panākt, lai skolēns spēj skaidrot, kādas ir vienādas un vienlielas figūras. 

“Šodien konkursa finālā bija fascinējoši vērot, cik ļoti dažādos veidos var mācīt vienu un to pašu tematu, cik dažādus, radošus ceļus skolotāji izvēlas, lai sasniegtu labāko rezultātu – skolēnu izpratni par konkrēto mācību tematu. Profesionalitātes latiņa, ko šodien uzrādīja skolotāji, ir ļoti augsta – gan tajā, cik lielā mērā pedagogi iedziļinās, analizē savu darbu klasē, gan tehnoloģiju lietojumā, gan arī savos centienos strādāt ar to, kā skolēni domā,” finālistu sniegumu raksturo balvas iniciatore un Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centra direktore Dace Namsone.

Balvas pretendentu sniegumu vērtēja kā kolēģi, tā arī profesionāla žūrija, kuras sastāvā bija LU, Valsts izglītības satura centra eksperti, “Ekselences balvas” 2019. gada laureāti, kā arī uzņēmēji – konkrētās nozares profesionāļi un balvas mecenāti.

“Ekselences balva” ir atzinība un pateicība izcilākajiem skolotājiem! Šī balva ir viena no mūsu iniciatīvām, lai palīdzētu skolēnus virzīt uz obligāto eksāmenu. Bez motivētiem pedagogiem un saistoša mācīšanas veida pie zināšanām netikt,” norāda Normunds Bergs, ilggadējs balvas atbalstītājs, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas prezidents un AS "SAF Tehnika" valdes priekšsēdētājs.

Ceremonijā piedalījās un skolotājus sveica arī LU rektors Indriķis Muižnieks, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāres vietniece Ilze Saleniece, Vācijas vēstnieks Kristians Helts, kā arī balvas mecenāti – Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācijas, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas, Latvijas Kokrūpniecības federācijas, Gētes institūta Rīgā, izglītības uzņēmuma “Lielvārds”, profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestādes FITA, AS „Latvijas valsts meži”, “Accenture Baltics” un “LIDL Latvija” pārstāvji.


“Ekselences balvu” jau desmito gadu organizē LU Starpnozaru izglītības inovāciju centrs sadarbībā ar LU Fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju. Šogad rīkotājiem pievienojusies arī LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte. 
 

"Ekselences balvas" fināla kārta un apbalvošanas ceremonija

Jau rīt, 01.11.2022., norisināsies "Ekselences balvas" fināla kārta, kura notiks Rīgas Teikas vidusskolā, piedaloties 24 spēcīgākajiem bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas un vācu valodas skolotājiem no visas Latvijas. 

Skolotāji fināla kārtā vadīs mācību stundu Rīgas Teikas vidusskolas skolēniem, analizēs mācību situācijas un risinās metodiskus uzdevumus. Balvas pretendentu sniegumu vēros kolēģi,  profesionāla žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Universitātes un Valsts izglītības satura centra eksperti, uzņēmēji ( konkrētās nozares profesionāļi) un  “Ekselences balvas” laureāti. 

Svinīgā ceremonija notiks Latvijas Universitātes Mazajā aulā, plkst. 17.00 tiks paziņoti balvas laureāti un sumināti visi dalībnieki. Ceremonijā piedalīsies un skolotājus sveiks Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, Vācijas vēstnieks Kristians Helts, LU rektors Indriķis Muižnieks, kā arī LR Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa un balvas mecenāti – Latvijas uzņēmēji.

Ceremonija būs skatāma LU Youtube tiešraižu kanālā šeit: https://www.youtube.com/watch?v=2J_KODfWVAg&feature=share&utm_source=EJGixIgBCJiu2KjB4oSJEQ, kā arī LU SIIC Facebook lapā https://www.facebook.com/SIIC.LU

“Ekselences balvu” LU SIIC organizē sadarbībā ar LU Fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāti. Naudas balvu skolotājiem nodrošina Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Latvijas Kokrūpniecības federācija, profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde FITA, kā arī uzņēmumi –  AS „Latvijas valsts meži”, Accenture Baltics un “LIDL Latvija”.

Profesionālākie skolotāji sacentīsies par "Ekselences balvām"

   Lai novērtētu valstī labākos bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas un vācu valodas skolotājus, kā arī popularizētu mūsdienīgas, efektīvas un radošas mācību darba metodes, Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centrs (SIIC) rīko konkursu “Ekselences balva”. Konkursa finālā piedalīsies 24 spēcīgākie pedagogi no visas Latvijas, kurus balvai pieteikuši pašu skolēni, viņu vecāki un kolēģi. Konkursa “Ekselences balva” fināls norisināsies šī gada 1. novembrī Rīgas Teikas vidusskolā.

   Notiek gatavošanās klātienes kārtai, tai aktīvi rosās gan skolotāji, gan arī organizatori. Skolotāji fināla kārtā vadīs mācību stundu Rīgas Teikas vidusskolas skolēniem, analizēs mācību situācijas un risinās metodiskus uzdevumus. Balvas pretendentu sniegumu vēros kolēģi,  profesionāla žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Universitātes un Valsts izglītības satura centra eksperti, uzņēmēji ( konkrētās nozares profesionāļi) un  “Ekselences balvas” laureāti. 

Klātienes kārtā piedalīsies 24 skolotāji:

Sandra Ziemele  Līvānu 1.vidusskola
Ligita Anspoka Rīgas Stila un modes tehnikums
Aija Pētersone     Talsu 2. vidusskola
Inga Melngaile Jaunmārupes pamatskola
Karina Kalerija Kostrjukova Rīgas 34. vidusskola
Sandra Strauta Staiceles pamatskola
Baiba Šmite  Rīgas Sergeja Žoltoka pamatskola
Lāsma Krastiņa Bauskas Valsts ģimnāzija
Līva Pētersone Niedrīte Rīgas Valsts 1. ģimnāzija
Vita Rozēna Pilsrundāles vidusskola
Sandis Kalējs Jauno Līderu vidusskola
Kārlis Daģis Jelgavas Valsts ģimnāzija
Larisa Koroševska Daugavpils Zinātņu vidusskola
Sintija Rūze Andreja Upīša Skrīveru vidusskola
Artūrs Ļevikins Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija
Liene Purgaile  Rīgas Franču licejs
Līga Zālīte Smiltenes vidusskola
Jevgeņija Gaiķena Rīgas Zolitūdes ģimnāzija
Indra Pauliņa Talsu 2. vidusskola
Ina Baumane   Rīgas Valsts vācu ģimnāzija
Ramona Vaļģe  Jelgavas Valsts ģimnāzija
Kirils Soklakovs  J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola
Gita Zommere  Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskola
Marina Smirnova Rēzeknes 2. vidusskola

   

   Svinīgā ceremonija notiks Latvijas Universtātes Mazajā aulā, plkst. 17.00 tiks paziņoti balvas laureāti un sumināti visi dalībnieki. Ceremonijā piedalīsies un skolotājus sveiks Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, Vācijas vēstnieks Kristians Helts, LU rektors Indriķis Muižnieks, kā arī LR Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa  un balvas mecenāti – Latvijas uzņēmēji. Ceremonija būs skatāma LU Youtube tiešraižu kanālā.

   “Ekselences balvu” LU SIIC organizē sadarbībā ar LU Fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāti. Naudas balvu skolotājiem nodrošina Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Latvijas Kokrūpniecības federācija, profesionālās tālākizglītības un pilnveides izsglītības iestāde FITA, kā arī uzņēmumi –  AS „Latvijas valsts meži”, Accenture Baltics un “LIDL Latvija”.

Konkurss "Ekselences balva 2021" turpinās 2022. gadā

Konkursa īstenošanu uzsākām iepriekšējā mācību gadā, kas izrādījās dažādiem izaicinājumiem pārpilns. Priecājāmies par skolotāju, skolēnu un vecāku aktivitāti, piesakot konkursam labākos dabaszinātņu, matemātikas un vācu valodas skolotājus. Lai iniciatīvu turpinātu un apzinātu vēl nepieteiktus talantus, aicinām pieteikt  skolotājus konkursam "Ekselences balva 2021" fizikā, ķīmijā, bioloģijā un matemātikā.

Ekselences balva tiek piešķirta bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas skolotājiem, kuri:

 • māca skolēnus būt uzņēmīgiem un radošiem;
 • rosina darboties kā pētniekiem;
 • aicina skolēnus izmantot informāciju tehnoloģiju priekšrocības;
 • vada stundas arī ārpus klases – dabā, uzņēmumā, zinātnes centrā vai citur;
 • mērķtiecīgi sevi profesionāli pilnveido;
 • dalās pieredzē ar kolēģiem;
 • ieinteresē skolēnus mācīties un palīdz sasniegt labākos rezultātus;
 • ir ieguvuši labu reputāciju skolēnu, kolēģu, vecāku vidū.

Rosinām skolēnus, absolventus, kolēģus, vecākus, kā arī citus interesentus izvirzīt pretendentus dalībai konkursa 1. kārtā, līdz 2022. gada 3. oktobrim, aizpildot elektronisko pieteikumu.

Lai sekmētu paveiktā ilgtspēju un veiksmīgākās inovatīvā darba pieredzes pārnesi uz citām skolām, ir svarīga izcilības izcelšana individuāla skolotāja darbā ar plašākas sabiedrības iesaistīšanos, piešķirot īpašu – Ekselences balvu, tā atzīmējot pašus labākos, visefektīvāk strādājošos.

 • Skolotāju var pieteikt jebkurš - skolēni, vecāki, kolēģi, skolas vadības pārstāvji.
 • Tā ir iespēja parādīt un lepoties ar Jūsu skolā esošajiem dabaszinātņu, matemātikas skolotājiem, izvirzītājiem pretendentiem saņemot atzinību par izcilu ikdienas darbu ar bērniem savā skolā.
 • Ekselences balvu piešķir Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāti, uzņēmumu asociācijām – Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociāciju, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju, AS „Latvijas valsts meži”, Accenture Latvia un LIDL Latvija.
 • Ir ieguvuši labu reputāciju skolēnu, kolēģu, vecāku vidū.

Ekselences balvas nolikums.

2021. gadā Jau desmito reizi tiek organizēta "Ekselences balva"

 Lai sekmētu paveiktā ilgtspēju un veiksmīgākās inovatīvā darba pieredzes pārnesi uz citām skolām, ir svarīga izcilības izcelšana individuāla skolotāja darbā ar plašākas sabiedrības iesaistīšanos, piešķirot īpašu – Ekselences balvu, tā atzīmējot pašus labākos, visefektīvāk strādājošos.

 • Skolotāju var pieteikt jebkurš - skolēni, vecāki, kolēģi, skolas vadības pārstāvji.
 • Tā ir iespēja parādīt un lepoties ar Jūsu skolā esošajiem dabaszinātņu, matemātikas un ar šo gadu arī ar vācu valodas skolotājiem, izvirzītājiem pretendentiem saņemot atzinību par izcilu ikdienas darbu ar bērniem savā skolā.
 • Ekselences balvu piešķir Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Fondu, Valsts izglītības satura centru, Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāti, uzņēmumu asociācijām – Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociāciju, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociāciju, AS „Latvijas valsts meži”, Accenture Latvia un LIDL Latvija.

Ekselences balva tiek piešķirta bioloģijas, fizikas, ķīmijas, matemātikas un ar šo gadu arī vācu valodas skolotājiem, kuri:

 • māca skolēnus būt uzņēmīgiem un radošiem;
 • rosina darboties kā pētniekiem;
 • aicina skolēnus izmantot informāciju tehnoloģiju priekšrocības;
 • vada stundas arī ārpus klases – dabā, uzņēmumā, zinātnes centrā vai citur;
 • mērķtiecīgi sevi profesionāli pilnveido;
 • dalās pieredzē ar kolēģiem;
 • ieinteresē skolēnus mācīties un palīdz sasniegt labākos rezultātus;
 • ir ieguvuši labu reputāciju skolēnu, kolēģu, vecāku vidū.

„Ekselences balvas” nolikums.