Atklātā olimpiāde-konkurss "Uzdrīksties! Domā! Radi!" 2023

Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centrs (SIIC) jau piekto gadu rīkoja atklāto olimpiādi - konkursu 4., 5.klašu skolēniem “Uzdrīkstie! Domā! Radi!”. 19.maijā LU Akadēmiskā centra Dabas mājā notika konkursa fināla kārta, kurā piedalījās 19 komandas no visas Latvijas.

Finālistu vidū bija komandas no Aknīstes vidusskolas, Alūksnes pilsētas sākumskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas (2 komandas), Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas, Mērsraga vidusskolas, Ogres Centra pamatskolas (2 komandas), Pļaviņu vidusskolas, Preiļu 1.pamatskolas, Rēzeknes sākumskolas, Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas, Saldus pamatskolas, Talsu pamatskolas, Tukuma E.Birznieka-Upīša 1.pamatskolas, Valmieras sākumskolas (2 komandas) un Ventspils Centra sākumskolas.

I daļā skolēni pāros pildīja uzdevumus programmēšanā Scratch vidē (pamatelementi), matemātikā un dabaszinībās.

Balvu nominācijā “Programmēšana” ieguva Mērsraga vidusskolas komanda “Mērsraga gudrīši”, matemātikas uzdevumu risināšanā veiksmīgākie un līdz ar to balvas nominācijā “Domāšana” ieguvēji bija Ogres Centra pamatskolas komanda “GARLED”. Dabaszinības vislabāk pārzināja un balvu nominācijā “Pētniecība” ieguva Pļaviņu vidusskolas komanda “Līdzsvars”.

II daļā skolēnu komanda kopā veidoja inženiertehnisku objektu – šoreiz tas bija izturīgs tilts. Uzdevums  bija izveidot pēc iespējas garāku tiltu, kas spēj noturēt 1 kg, izmantojot kartona gabalus, papīra līmi, papīra līmlenti. Paveiktā vērtējums veidojās ne tikai no tilta izturības, bet arī no komandas darbības – komandas iesaistes, cieņas un darba vietas uzturēšanas. Lielo uzdevumu vislabāk izdevās paveikt Preiļu 1.pamatskolas komandai “Lucky”, kura līdz ar to ieguva balvu nominācijā “Inženierdizains”.

Kopvērtējumā lielāko punktu skaitu ieguva un Lielo balvu saņēma Pļaviņu vidusskolas komanda “Līdzsvars”.

Savukārt žūrijas simpātiju balvu, atsaucoties arī uz konkursa 2.kārtas uzdevumu – video veidošanu, saņēma Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas komanda “Brainstorm”.

Skolotājiem konkursa laikā bija lieliska iespēja piedalīties 3 nodarbībās LU SIIC ekspertu Ulda Dzērves, Ilzes Cīrules un Martas Mikītes vadībā.

Konkura atlāšanas daļā visas komandas uzrunāja Latvijas Universitātes rektors, profesors Indriķis Muižnieks. Konkursa noslēguma daļā komandas apsveica un atzinīgus vārdus gan skolēniem, gan viņu skolotājiem teica profesors Valdis Segliņš, LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā, kā arī personīgi bija ieradušies atbalstītāju pārstāvji – Oskars Teikmanis, Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātniskais asistents, nodrošinot iespēju labākajiem programmētājiem viesoties institūtā, un Jānis Urtāns, Kosmosa izziņas centra izglītības programmas vadītājs, kurš savukārt pasniedza balvu nominācijā “Inženierdizains”, nodrošinot iespēju Preiļu 1.pamatskolas komandai “Lucky” viesoties jaunajā Kosmosa izziņas centrā Cēsīs.

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas direktora vietniece un matemātikas skolotāja Ilze Ieleja par konkursu: “Paldies par brīnišķīgo pasākumu šodien - ļoti pārdomāts, sirsnīgs un vērtīgs! Lai jaunas idejas turpmākajiem darbiem!”

Vēlreiz sakām lielu paldies visiem skolēniem, viņu skolotājiem un konkursa atbalstītājiem un esam droši par veiksmīgu sadarbību arī turpmāk.

Atskats par konkursu: ATTĒLU ALBUMS.

4.-5.klašu skolēnu komandas sacentīsies dabaszinātņu konkursa 
“Uzdrīksties! Domā! Radi!” finālā

Lai rosinātu skolēnu interesi par dabaszinātnēm, matemātiku un tehnoloģijām, dotu iespēju skolēniem iegūt pieredzi problēmrisināšanā un radīt produktu, 4.-5.klašu skolēnu komandas no visām Latvijas skolām tika aicinātas piedalīties Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centra (SIIC) rīkotajā atklātajā olimpiādē - konkursā “Uzdrīksties, domā, radi!”. 19.maijā LU Akadēmiskajā centrā notiks konkursa fināla kārta, kurā piedalīsies 19 komandas no visas Latvijas.

“Konkurss šogad norisināsies jau piekto reizi, un tā mērķi paliek nemainīgi. Par to, cik svarīgi  ir rosināt skolēnu interesi par dabaszinātnēm, matemātiku un tehnoloģijām jeb STEM (Science, Technology, Engineering,  Mathematics), aktivizēt un padziļināt pētnieciskās darbības, matemātiskās modelēšanas, programmēšanas, radošo prasmju attīstīšanu, liecina katru gadu pieaugošais dalībnieku skaits. Konkursa ietvaros mēs dodam iespēju skolēniem iegūt pieredzi problēmrisināšanā, rīkoties jaunās situācijās, radīt produktu, izmantojot  inženiertehnisko domāšanu, demonstrēt prasmi sadarboties”, stāsta konkursa idejas autore LU SIIC vadošā pētniece Ilze France.


Fināla kārta tiek organizēta 2 daļās: 

  • I daļā, kas notiks LU Dabas mājā, Jelgavas ielā 1, skolēni pāros pildīs uzdevumus programmēšanā Scratch vidē (pamatelementi), matemātikā un dabaszinībās. 
  • II daļā LU Zinātņu mājā, Jelgavas ielā 3, skolēnu komanda kopā veidos inženiertehnisku objektu.

Atklāto olimpiādi – konkursu “Uzdrīksties! Domā! Radi!” LU SIIC organizē sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru. Balvas skolēniem šajā gadā nodrošina Ziedoņa klase, Kosmosa izziņas centrs, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Elektronikas un datorzinātņu institūts, SIA “Erica Synths”, Accenture Baltics, IT Izglītības fonds Start IT, AS “Smiltenes piens” un SIA “Lāči”.
 

Paldies komandām par dalību konkursa “Uzdrīksties! Domā! Radi!” 2. kārtā.

Ar otrās kārtas uzdevumu var iepazīties šeit.

Atklātās olimpiādes - konkursa  otrajā kārtā komandas veidoja līdz 2 minūtēm un 30 sekundēm garu video par tēmu: “Kas padara būves izturīgas?” Kopā tika iesūtīti 96 komandu video, no kuriem fināla kārtai tika izvirzītas 20 komandas:

Izglītības iestāde Komandas nosaukums
Aknīstes vidusskola     Pētnieki
Alūksnes pilsētas sākumskola Uzvara ir salda
Andreja Upīša Skrīveru vidusskola Zemeslodes detektīvi
Andreja Upīša Skrīveru vidusskola Skrīveru gudrīši
Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskola Brainstorm
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola- licejs Jautrie bloki
Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskola Dabas draugi
Mērsraga vidusskola Mērsraga gudrīši
 Ogres Centra pamatskola GARLED
Ogres Centra pamatskola Aiziet!
Pļaviņu vidusskola Līdzsvars
Preiļu 1. pamatskola Lucky
Rēzeknes sākumskola Fortūna
Rīgas Zolitūdes ģimnāzija GUDRIE KOKI
Saldus pamatskola RIEKSTKOŽI
Talsu pamatskola Vilkmuiža
Tukuma E. Birznieka-Upīša 1.pamatskola Zinošie rieksti
Valmieras sākumskola Molekulas un atomi
Valmieras sākumskola Magnētiņi
Ventspils Centra sākumskola Pipariņi
 
 

Izvirzītās komandas piedalās noslēguma kārtā 19. maijā Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā, LU Dabas mājā (Jelgavas ielā 1) un LU Zinātņu mājā (Jelgavas ielā 3, Rīgā).

Fināla I daļa:

Uzdevumu izpilde stacijās šādās jomās: programmēšana Scratch vidē (pamatelementi), matemātika, dabaszinības. Katra komanda dalās trīs pāros. Katrs pāris pārstāv savu komandu citā stacijā. Skolēni kopā ar skolotāju iepriekš par to ir vienojušies un norādījuši pieteikuma anketā.

Fināla  II daļa:

Inženiertehniska objekta (piemēram, auto modeļa, tilta vai kādā cita modeļa) veidošana kopā visai komandai. Par konkrētā objekta izveidi uzzinās pirms uzdevuma.

 

Paldies visām komandām par dalību konkursa "Uzdrīksties! Domā! Radi!”  1. kārtā.

Konkursa 1. kārta, kas norisinājās š. g. 23. martā, bija izaicinājumu pilna gan dalībniekiem, gan organizatoriem. 

1. kārtas uzdevumi PDF formātā pieejami šeit

 Esam nolēmuši visas komandas virzīt tālākai dalībai konkursa 2. kārtā. Atkārtota 1. kārtas norise nenotiks. 

2. kārtā komandai nepieciešams izveidot video, ne garāku kā 2 minūtes un 30 sekundes par tēmu “Kas padara būves izturīgas?”. Video ir jāsagatavo un jāiesniedz līdz 2023. gada 21. aprīļa plkst. 12:00

 

Gatavo skolēnus 4. un 5. klašu atklātai olimpiādei “Uzdrīksties! Domā! Radi!”!

Jau piekto gadu pēc kārtas aicinām pieteikt 4. un 5. klašu skolēnu komandas no visām Latvijas skolām! Komandu veido seši skolēni, kuri gatavi izmēģināt spēkus dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju pasaulē. 

Tā ir skolēnu iespēja iegūt pieredzi problēmrisināšanā, rīkoties jaunās situācijās, radīt produktu, izmantojot inženiertehnisko domāšanu, un demonstrēt prasmi sadarboties un skolotājiem iegūt idejas aizraujošiem uzdevumiem mācību stundās arī turpmāk.

Olimpiāde sastāv no 3 kārtām:

► Pirmā kārta (23. martā) norisinās tiešsaistē. Dalībnieki individuāli pilda sagatavotos uzdevumus - matemātikā, dabaszinībās, programmēšanā (Scratch vide). Komandas kopējais punktu skaits veidojas summējot visu komandas dalībnieku iegūtos punktus. Ne vairāk kā 50 komandas tiek izvirzītas dalībai otrajā kārtā.

► Otrās kārtas (līdz 21. aprīlim) ietvaros komandas sagatavo un iesniedz 2-3 minūšu garu video. Video tēma un ieteicamais sagatavošanas veids tiks paziņoti komandām, kuras iekļūs otrajā kārtā. Pēc otrās kārtas 20 komandas tiek izvirzītas dalībai finālā. 

► Fināla kārta (19. maijā) tiek organizēta 2 daļās. Kārtas norise - klātienē Latvijas Universitātes telpās vai attālināti katrai komandai savā skolā.

Fināla I daļa:

Uzdevumu izpilde stacijās šādās jomās: programmēšana Scratch vidē (pamatelementi), matemātika, dabaszinības. Katra komanda dalās trīs pāros. Katrs pāris pārstāv savu komandu citā stacijā. Skolēni kopā ar skolotāju iepriekš par to ir vienojušies.

Fināla  II daļa:

Inženiertehniska objekta (piemēram, auto modeļa, tilta vai kādā cita modeļa) veidošana kopā visai komandai. Par konkrētā objekta izveidi uzzinās pirms uzdevuma.

Konkursa nolikums. 

Pieteikt komandu var līdz 2023. gada 14. martam, aizpildot pieteikuma anketu: https://ej.uz/pratnieku-olimpiade_2023

Ar iepriekšējā gada uzdevumiem var iepazīties šeit.

 

Papildus informācijai:

Laine Blūma, (par konkursu kopumā)
tel. +371 28351676
e-pasts. laine.bluma@lu.lv

Konkursa norisei var sekot līdzi arī:
www.facebook.com/pratnieku.laboratorija